GEOGRAFIA GMINY
Gmina Komańcza liczy ponad 45,5 tys. ha i jest jedną z największych w Polsce pod względem powierzchni. Liczy 5,3 tys. mieszkańców i posiada 14 sołectw i 1 Radę Osiedlową. 74,5 % powierzchni Gminy zajmują lasy.
Klimat Gminy jest typowy dla całych Bieszczadów. Średnia temoeratura roczna wacha się w granicach 4 - 5 oo C. Natomist średnia temperatura lata wynosi 14-15 oo C, zimą - 7 o C. Liczba dni z pokrywa śnieżną 105-115. Pokrywa śnieżna pojawia się pod koniec listopada i zalega do połowy kwietnia.
Gmina Komańcza leży na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Granice Gminy wyznaczają: od południa granica państwa ze Słowacją, od wschodu z gminą Cisna, od północnego-wschodu z gminami Baligród i Zagórz, od północy z gminami Bukowsko i Rymanów,od zachodu z gminą Dukla.
Teren Gminy podobnie, jak całe Bieszczady, stanowi część Karpat Zewnętrznych, które są zbudowane z tzw. fliszu karpackiego, czyli skał osadowych powstałych na dnie zbiornika morskiego, który zalewał te tereny przez około 100 mln lat.
Teren Bieszczadów obejmuje płaszczowina dukielska i śląska. Granica między nimi przebiega od przełęczy Beskid przez Wołosate, Ustrzyki Górne, Wetlinę, Cisnę i Jabłonki. Pasmo graniczne i Wysoki Dział wchodzą w skład płaszczowiny dukielskiej.
Świat roślinny i zwierzęcy terenu gminy Komańcza jest charakterystyczny dla Karpat Wschodnich, czyli Bieszczadów. Niezwykle bogaty jest świat zwierząt.
Wśród dzikich leśnych ostępów żyją: niedźwiedzie, wilki, lisy, bobry, żubry, rysie, żbiki i wydry, sarny, jelenie i dziki.
Z mniejszych ssaków: borsuki, tchórze, kuny, łasice i wiewiórki. Spotkać można czarnego bociana, orlika krzykliwego, czaplę, dzikie kaczki i gęsi, ale przede wszystkim orła przedniego i puchacza.

Na terenie gminy Komańcza znajdują się dwa parki krajobrazowe:
- Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy - 51 146 ha
- Jaśliski Park Krajobrazowy - 20 985 ha

Dwa rezerwaty przyrody:
- Zwiezło (najliczniej odwiedzany rezerwat w bieszczadach) - 2,20 ha
- Przełom Osławy pod Duszatynem - 322,45 ha

Pozostałe obiekty przyrodnicze podlegające ochronie prawnej to:
- rezerwat leśny "Bukowica" - 292,92 ha
- pomniki przyrody:
* Cis - kompleks leśny "Szachty" - Moszczaniec
* Jesion wyniosły "Konfederat" - Radoszyce
* Kaskada wodna na potoku Dołżyczka w
Komańczy